Папата Франциск: Трагедијата во Тексас ми го скрши срцето

 

Папата Франциско изрази сочувство за трагедијата во училиште во Тексас и упати молитви за жртвите и нивните семејства за време на неделната аудиенција.

„Моето срце беше скршено поради пукањето во основно училиште во Тексас“, рече тој.

Папата, исто така, повика на посилна контрола на оружјето и посветеност за „вакви трагедии никогаш повеќе да не се случат“.

Сочувство денеска упатуваат и други европски лидери, вклучително и премиерите на Словачка, Ирска и Финска, пишува Си-ен-ен.

25.05.2022 - 12:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега