Пандемијата во САД не е ниту блиску до крајот

Директорот на американскиот Центар за контрола на болестите  и превенција, Роберт Редфилд денеска изјави дека пандемијата во САД не се ниту блиску до крајот.

Неговата изјава е спротивна на тврдењата претседателот на САД, Доналд Трамп дека епидемијата во земјата се ближи кон крајот.

-Не сме ниту блиску до крајот, посочи Редфилд.

Тој изрази и загриженост дека д-р Скот Атлас од работната група за Ковид-19 проследува неточни информации до Трамп.

-Се што кажува е неточно, истакна Редфилд, алудирајќи на Атлас.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.09.2020 - 17:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега