Падна одлука: ОК казни влијателни Бугари - биле вмешани во корупција


Секретарот за надворешни работи Џејмс Клеверли најави нови санкции кои се насочени кон 3 влијателни бугарски поединци вклучени во прекршоци, вклучително и злоупотреба на средствата на јавните институции.

ОК и САД преземаат координирана акција за искоренување на корупцијата во Бугарија.

Transparency International ја рангира Бугарија како една од најповредените земји од корупцијата во Европа.

Поранешен член на парламентот, поранешен функционер за национална безбедност и најбогат човек во Бугарија се санкционирани од Обединетото Кралство и САД поради злоупотреба на нивните позиции на моќ со пренасочување на државните средства за своја корист. На тројцата истакнати Бугари денеска (петок, 10 февруари) им беа изречени забрани за патување и замрзнување на имотот според глобалниот режим на санкции за антикорупција на ОК.

Секретарот за надворешни работи Џејмс Клеверли изјави дека оние што биле санкционирани го лишија народот на Бугарија од ресурсите клучни за нејзиниот економски и социјален развој.

„Парите што требаше да се искористат за поправка на патишта, изградба на болници и поддршка на економскиот раст, наместо тоа, завршија во џебовите на корумпираните поединци.

Обединетото Кралство дејствува во тесна координација со САД за да ја поддржи Бугарија во нејзините напори да се справи со корупцијата и да го зајакне владеењето на правото со санкционирање на овие корумпирани личности“, изјави Клеверли.

Санкционирани лица се:

Делијан Пеевски: поранешен пратеник и медиумски магнат. Пеевски е вклучен во обидите да изврши контрола врз клучните институции и сектори во бугарското општество преку поткуп и користење на неговата медиумска империја

Илко Желјазков: поранешен функционер за национална безбедност и член на одборот на најголемата бугарска државна енергетска компанија, кој ја искористи својата позиција за да пренасочи профитабилен државен договор за своја корист

Васил Божков: наводно најбогатиот човек во Бугарија, кој своето богатство го стекнал во индустријата за коцкање. Божков интензивно користел поткуп за да ги заштити своите деловни интереси

Инаку, Владата на Обединетото Кралство санкционираше 35 поединци и ентитети, вклучувајќи ги и 3-те денес, под глобалниот антикорупциски режим од неговото воведување во април 2021 година.

10.02.2023 - 20:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега