Пад на акциите на Дојче банка за една петтина од почетокот на март, инвеститорите загрижени

 

Цената на Дојче банк, најголемата германска банка, падна за повеќе од 11 отсто во петокот, по растот на кредитните „свапови“ во четвртокот навечер. Ова е трет ден на пад на цените, а севкупно цената падна за една петтина од почетокот на март.

Кредитните „свапови“ се форма на осигурување за сопствениците на обврзници на компанија од неисполнување на обврските, што е форма на осигурување за купувачите на обврзници од пропаѓање на банката. Фактот што оваа форма на осигурување сега е поскапа јасно покажува дека пазарот проценува дека ризикот од банкрот на Дојче банк драстично пораснал.

Инвеститорите се загрижени дека регулаторите и централните банки допрва треба да го задржат најголемиот шок за секторот од глобалната финансиска криза во 2008 година.

Паниката околу банкарскиот сектор започна со итното спасување на Кредит Суис, втората по големина банка во Швајцарија, која беше купена од УБС, најголемата швајцарска банка. Тоа донекаде и очигледно привремено ја смири паниката за колапсот на финансискиот сектор во Европа. Но се чини дека не е ни блиску да го спречи тоа.

Дополнително, на УСБ практично Швајцарската централна банка ѝ платила да го преземе „токсичниот“ Кредит Суис. Платената цена по акција е само 0,77 евра, што е смешно во споредба со она што вредеа пред десет до петнаесет години. Исплатени се само 3,2 милијарди долари, а со сето тоа Швајцарската народна банка им обезбеди 100 милијарди швајцарски франци заеми.

Централните банки и државните регулатори се надеваа дека посредувањето за продажба на Кредит Суис на домашен конкурент ќе помогне да се смират пазарите, но инвеститорите очигледно не се убедени дека договорот ќе биде доволен за да го задржи стресот во банкарскиот сектор.

Со последните случувања околу Дојче банк, јасно е дека стравувањата од ширење на кризата не се неосновани. Паниката во финансискиот сектор инаку е многу тешко да се контролира, особено кога проблемот одеднаш се појави на двете страни на Атлантикот, и во САД и во Европа.

Во најновиот обид да ги смири инвеститорите, американското Министерство за финансии соопшти дека Советот за надзор на финансиската стабилност – кој ги сочинува шефовите на различни американски регулатори – се согласи на состанокот во петокот дека банкарскиот систем на САД е „здрав и еластичен“.

Со состанокот претседаваше американската министерка за финансии Џенет Јелен, чии коментари будно ги следат пазарите за да покажат колку далеку се подготвени властите да одат за да го зајакнат банкарскиот сектор по колапсот на Банката на Силиконската долина и Сигначр банката на почетокот на овој месец.

Претходно во текот на денот, германската Дојче банк беше ставена во центарот на вниманието на инвеститорите и падна за 8,5 отсто заедно со остриот скок на трошоците за осигурување на нејзините обврзници од ризикот од неисполнување на обврските. Индексот на акциите на врвните европски банки (SX7P) заврши со пад од 3,8 отсто.

Банкарските аналитичари ја истакнаа разликата помеѓу Credit Suisse AG – на која и требаше спас од поголемиот швајцарски колега UBS AG – и Deutsche Bank, велејќи дека германската банка може да се пофали со силни темели и профитабилност.

Истражувачката компанија Autonomous рече дека е „кристално јасно“ дека Deutsche „НЕ е следниот Credit Suisse“, додека аналитичарите на JPMorgan напишаа „не сме загрижени“ и дека темелите на Deutsche се „цврсти“.

Пол ван дер Вестхуизен, висок стратег во Рабобанк, ја наведе профитабилноста на Дојче како „фундаментална разлика“ меѓу двете европски банки, со оглед на тоа што Credit Suisse немаше профитабилна перспектива за 2023 година.

25.03.2023 - 10:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега