Откажани божикните прослави во Витлеем

 

Општина Витлеем на окупираниот Западен Брег денеска соопшти дека нема да одржува традиционални божикни прослави во родното место на Исус поради жал и почит кон убиените Палестинци во Газа.

Општинските власти додадоа дека овогодинешните свечености ќе добијат тажен тон, без светла и традиционално дрво, објави Ал Џезира.

Од општина Витлеем најавија и дека празникот ќе се фокусира на миса и молитви за жртвите од израелската војна во Газа.

22.11.2023 - 18:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега