Остра порака од Пентагон: Русија нема право да одлучува за Финска и Шведска

Русија нема право да решава дали Шведска и Финска ќе влезат во НАТО, кажа портпаролот на Пентагон, Џон Кирби.

Тој кажа дека претседателот Владимр Путин предупредил дека приклучување на Финска во алијансата би било грешка, но смета дека Русија нема право да реагира.

Претседателот на Финска, Саули Нинисто претходно кажа дека неговата земја ќе поднесе барање за членство во НАТО.

15.05.2022 - 15:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега