Орбан: Ќе ја изгубиме Србија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Србија мора што поскоро да влезе во Европската Унија, во спротивно Белград ќе избере соработка со други партнери, а Брисел ќе ја изгуби оваа земја.

„Мораме да ја завршиме старата задача за проширување пред да започнеме нова експанзија со Украина. Ако не ја интегрираме Србија што е можно поскоро, ќе ја изгубиме. Србија има други опции. Само што склучи договор за слободна трговија со Кина “, изјави Орбан за австриски Die Presse.

Унгарскиот премиер го нарече и проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан „главен приоритет“ на Будимпешта за време на нејзиното претседавање со Советот на Европската унија, кое започнува на 1 јули.

Министерот за внатрешна и надворешна трговија на Србија, Томислав Момировиќ и министерот за трговија на Народна Република Кина, Ванг Вентао, потпишаа договор за слободна трговија меѓу двете земји на 17 октомври 2023 година во Пекинг. Според српскиот претседател Александар Вучиќ, таа би можела да стапи на сила во мај или јуни оваа година.

Албанија, Босна и Херцеговина, Грузија, Молдавија, Северна Македонија, Србија, Турција, Украина и Црна Гора имаат официјален статус на кандидати за пристап во ЕУ. Брисел врши притисок врз Србија да ја натера да се согласи да го даде тој статус на непризнаеното Косово, што всушност би било официјално признавање на независноста на земјата.

11.02.2024 - 13:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега