Опожарени новите подземни контејнери во Струмица

Новите полуподземни контејнери во Струмица, кои беа поставени минатата година, доживеаја оштетување при опожарување што се случи во доцните вечерни часови. Два од контејнерите се целосно оштетени и надвор од употреба, додека уште четири имаат изгорена внатрешната платнена церада, која служи за собирање на отпадот. Нападите се случиле истовремено на четири различни локации, што предизвика сомнежи за намерна акција, според изјавите од јавното комунално претпријатие Комуналец.

Вкупната вредност на штетата сè уште не е утврдена, а случајот е пријавен во полицијата со цел откривање на сторителите. Во септември минатата година, општината инвестирала околу 10 милиони денари за поставување на 20 контејнери со капацитет од 5 метри кубни на различни локации низ градот.

20.06.2024 - 17:46

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега