Одлучено е: Орбан по петти пат премиер на Унгарија

Виктор Орбан, претседател на Унијата на граѓани на Унгарија (Фидес), беше реизбран за премиер на гласањето во унгарското Национално собрание.

На тајното гласање одржано во Националното собрание, кое има вкупно 199 пратенички места, Орбан ги доби гласовите од 133 пратеници. Во гласањето „против“ гласаа 27 пратеници, додека во гласањето не учествуваа Демократската коалиција (ДК) и Јобик.

Претседателот на Фидес, Орбан, кој беше избран за премиер, по гласањето положи заклетва во парламентот и официјално ја започна својата должност.

Како резултат на денешното гласање, Орбан стана премиер по петти пат по 1998, 2010, 2014 и 2018 година.

Коалицијата Фидес-КДНП има двотретинско мнозинство во парламентот

На изборите одржани на 3 април во земјата, владејачката алијанса Фидес и КДНП освои 54 отсто од гласовите, чадор-формацијата на ДК, Јобик, Моментум, Унгарската социјалистичка партија (МСЗП), унгарската партија на зелените (ЛМП) и Партијата за дијалог за Унгарија „Унија за Унгарија“ освои 34 отсто од гласовите, додека екстремно десничарската Наша земја (Ми Хазанк) доби 5 отсто од гласовите и доби застапеност во парламентот.

Во парламентот, коалицијата Фидес-КДНП ќе ја претставуваат 135 пратеници, Унијата за Унгарија 57, а екстремно десничарот Ми Хазанк ќе биде претставен со 6 пратеници, додека заменик ќе има и претставник на германското малцинство. Фидес-КДНП има 2/3 мнозинство во парламентот.

16.05.2022 - 22:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега