Од цела Европа, само Македонија оди во Президент Купот

Македонската ракометна репрезентација со три убедливи порази ја заврши групната фаза на 28-то Светско првенство во Полска и Шведска, откако после двоцифрените порази од Норвешка и Холандија, вечерва убедливо нѐ победи и Аргентина, па „црвено-жолтите“ ќе играат во Президент-купот во разигрувањето за пласман и тоа како – единствена селекција од Европа.

Од цела Европа, само Македонија оди во непопуларното доигрување на Мундијалот, а таму ќе се пресметува со Африканци, Азијци и Јужноамериканци, само како доволен доказ за очајот и бламажата што на овој Мундијал ја доживеа новата генерација предводена од Кирил Лазаров на клупата.

Македонија во Президент-купот продолжува во група во која нѐ чекаат само африкански селекции, сигурен е Алжир, а Тунис и Мароко вечерва треба официјално да ја комплетираат групата зашто во последните мечеви вечерва играат против апсолутните фаворити Хрватска односно Данска и се очекува да загубат.

Во првата група се селекциите на Чиле, Саудиска Арабија, Уругвај и Јужна Кореја.

Македонија на 19 јануари против Алжир треба да ги почне настапите во Президент купот, а врз база на пласманот во групата после дополнителните три меча во групата, ќе игра и четврти за конечен пласман на овој Мундијал.

17.01.2023 - 20:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега