Обединетите Нации: Над 10.000 цивили се убиени во Украина

Повеќе од 10.000 цивили се убиени во Украина од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, а околу половина од недамнешните смртни случаи биле далеку зад првите линии на фронтот, објави Канцеларијата за човекови права на Обединетите Нации (ОН).

„Десет илјади цивилни жртви е тажна бројка за Украина“, изјави шефицата на набљудувачката мисија на ОН во таа земја, Даниел Бел. Според неа, се очекува дека вистинскиот број на убиени цивили е значително поголем.

Повеќето од смртните случаи биле предизвикани од експлозивни направи и оружје, како што се гранати, проектили и касетни бомби, тврдат ОН.

Речиси половина од загинатите во последните три месеци ги загубија животите далеку зад линијата на фронтот, а ОН тоа го припишуваат на употребата на ракети со долг дострел од страна на руската армија.

ОН укажуваат и на фактот дека постарите луѓе сочинуваат непропорционален број на убиени, најверојатно затоа што не можат или не сакаат да ги напуштат своите домови и да одат на побезбедни места.

Повеќе од една третина од жртвите се луѓе постари од 60 години, иако оваа возрасна група сочинува само една четвртина од населението.

Русија ги отфрла обвинувањата за намерно гаѓање цивили.

21.11.2023 - 18:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега