Нови правила за летување во Грција: Отворени границите за Србите

Точно во осум часот, во понеделник наутро, официјално ќе бидат отворени границите со Грција со Србија.

Засега,  граѓани нема да можат да се движат низ Грција, но ќе бидат обврзани да одат само на местото каде што резервирале сместување. Српските патници можат да преминат на два гранични премини со Бугарија - Промахонас и Нимфеја. Сето ова важи до 14.05.

Ова го потврди и министерката за туризам, Татјана Матиќ.

- Условите се потврда за вакцинацијата или негативен тест за PCR, дека не е постар од 72 часа - објаснува Матиќ.

- Исто така, секој што патува за Грција мора да го пополни образецот PLF 24 часа пред да пристигне во земјата. Случајното тестирање на туристите ќе продолжи. Гостите ќе мора да се придржуваат до сите ограничувачки мерки, кои важат и за грчките граѓани.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2021 - 14:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега