Нов земјотрес во Турција

 

Земјотрес со јачина од 4,2 степени е регистриран денеска во областа Коња во централна Турција, соопшти владината Дирекција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Според податоците на АФАД, земјотресот е регистриран во 2 часот и 14 минути, а епицентарот бил во градот Кулу, кој се граничи со областа Анкара. Неговата длабочина била 7,86 километри.

Земјотресот бил почувствуван и во соседните области. Нема извештаи за штети или повредени.

10.05.2023 - 12:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега