Нов земјотрес во Хрватска- Петриња повторно се тресеше

Синоќа во 1 час и 37 минути, сеизмолозите   забележаа умерен земјотрес со епицентар на 6 километри југозападно од Петриња. Јачината на земјотресот беше 3,4 степени според Рихтер, а интензитетот во епицентарот на IV-V степен на скалата ЕМС.

После тоа следеа уште два слаби земјотреси од 1,9 и 2,8 степени според Рихтеровата скала.

- Ме разбуди и по првиот удар продолжи да тресе - напиша жител на Петриња на веб-страницата на ЕМСЦ, а еден од Моженица додаде: - Не се предава !!!! Полека, но сигурно ги иселува луѓето !!!

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.01.2021 - 11:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега