Нов состанок на израелскиот воен кабинет

Воениот кабинет на Израел ќе се состане денеска за да го разгледа одговорот на иранскиот напад со беспилотни летала и ракети, изјави израелски претставник за „Си-Ен-Ен“.

Тоа ќе биде петти состанок на воениот кабинет откако Техеран почна масовен напад врз Израел ноќта кон саботата и неделата. Тоа беше, вели Иран, одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск претходно овој месец.

Иранскиот напад беше прв во историјата во кој Иран пукаше директно кон Израел од своја територија.

16.04.2024 - 13:02

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега