Нов напад на Инстаграм: Хакерите ги следат корисниците преку е-пошта

Корисници на Инстаграм, претприемачи – внимавајте! На оваа платформа е во тек најновата фишинг кампања, а корисниците ги „намамува“ понудата на „сина значка“, што инаку потврдува дека се работи за вистински профил на јавна личност или бренд, пишува PcPress.

Тие се многу пожелни затоа што Инстаграм ги обезбедува на сметки кои се потврдени како автентични, кои претставуваат јавност, славна личност или бренд. Новите фишинг напади се случуваат преку е-пошта, во кои на „жртвата“ и се кажува дека е „зрела за сина значка“.

Е-поштата содржи и формулар што треба да се пополни и испрати во рок од 48 часа и бара лични податоци, како што се кориснички имиња, вистински имиња и телефонски броеви.

Иако може да изгледа дека е измама, се верува дека метите се фатени во моментот, бидејќи е-поштата содржи логоа на Фејсбук и Инстаграм и сугерира дека понудата ќе биде засекогаш избришана доколку не одговорат во рок од два дена.

Експертите истакнуваат дека Истаграм никогаш нема самостојно да контактира со корисникот во врска со „синиот беџ“, бидејќи тие самите го поднесуваат барањето за проверка на профилот. Проблемот вообичаено не ги засега „обичните“ корисници, бидејќи „сината значка“ е резервирана за јавни личности и брендови, а тие се тие што се решиле.

01.09.2022 - 22:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега