ФОТО: Претседател чека ред за лекарски преглед - оваа фотографија го воодушеви светот

 

Претседателот на Уругвај, Хосе Мухика, повторно ја воодушеви светската јавност. Фотографиран е како трпеливо чека ред за лекарски преглед во преполна чекална на една државна болница. Хосе Мухика, кој е познат како најсиромашниот претседател на светот, води најобичен и скромен живот. Од 12.500 долари, зема само 1.250 долари. Вели дека толку му се доста за животни трошоци. Неговата жена е сенатор и исто како и нејзиниот сопруг дава дел од својата плата.

 

27.06.2014 - 12:26
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега