Концерти, претстави, филмови - почнува „Три круши“ во Кисела Вода

 

Со голем концерт на Оркестарот на народни инструменти, Големиот народен оркестар и оркестарот Чалгии, сите при МРТ, заедно со вокалните солисти Анастасија Петреска, Владимир Попоски и Елена Ѓеорѓиева, вечерва во 20 часот и 30 минути, на локацијата Три круши, започнува 9тото издание на Културното лето на општина Кисела Вода Три круши 2014”.

Во рамки на едномесечната програма се предвидени голем број на концерти на еминентни музичари, театарски претстави и филмски проекции, настапи на културно-уметнички друштва... И оваа година, традиционално, главната улога ќе им биде доделена на македонските пејачи, актери, играорци, уметници, бидејќи оваа манифестација носи македонски предзнак и ги афирмира македонските вредности, традиции и култура. Накратко, од програмата ќе ги споменеме Сузана Спасовска, Академци, квартетот ,, Македонска душа,, предводен од  Зоран Џорлев, Ѓоко Танески, Миле Кузмановски, КУД Китка, ансамблот Македонија, театарот Пампур и емитувањето на филмот Трето полувреме кои се распоредени во петоците и саботите, со почеток во 20часот и 30 минути. Театарската претстава Не се клади на Енглези во кои ќе ги видиме Сашко Коцев, Александар Микиќ и Оливер Митковски ќе се емитува во недела, на 20ти јули,а за љубителите на спортот, општина Кисела Вода на 13ти јули со почеток во 21 часот, организира заедничко следење на финалето на Светското фудбалско првенство во Бразил,преку голем видео бим. Културното лето Три круши 2014 ќе трае се до 26 јули. 

27.06.2014 - 08:53
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега