Србија на 62 места по направеното добро кон човештвото - што мислите како стои Македонија?

 

Според листата која ја објави Сајмон Анхолт на сајтот „Good Contry“, Србија се наоѓа на 62 место од 125 држави според тоа колку допринесува за општо добро. Првото место за изненадување и припадна на Ирска, додека Словенија е 28, Хрватска 46, а Босна и Херцеговина на 70 место. Е сега Македонија на листата за општо добро за човештвото се најде на 55 место. 

Анхолт две години работел на оваа статистика, а што всушнст е „Good Contry Index“ и што е неговата цел?

„Good Contry Index, покажува која земја допринесува за општо добро кон човештвото и колку од него му наштетува односно одзема? Заснован е на широк спектар на податоци превземени од ОН, Светска Банка и други меѓународни организации“, изјавил Сајмон, и додал дека ова истражување има за цел да утврди дали во земјите постојат исклучиво да служат на своите политичари и граѓани, или активно работат на подобрување на животот на целокупното човештво и планетата.

 

 

26.06.2014 - 18:47
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега