Ден на државноста во Словенија

Словенија денес го одбележува Денот на државноста, а претседателот Борут Пахор по тој повод порачал дека и покрај очигледни знаци на економски подобрување, постои само сомнеж дали досега е постигнато доволно за да со повеќе надеж се гледа во иднината.

И покрај бројните потешкотии горди сме на постигнатото и не смее да не „загуши таа политичка парализа“ навел Пахор на централната прослава на овој празник.

Денот на државноста е најголем национален празник на Словенија.

25.06.2014 - 15:30
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега