Балканот повторно се тресе: Серија земјотреси во Егејското Море

Серија земјотреси денеска се регистрирани во Егејското Море. Меѓу нив, најсилниот беше со 4,6 степени според Меркалиевата скала и почувствуван е на 110 километри од Волос денеска во 14:20. Пет часа подоцна, односно во 9:15 регистриран е нов земјотрес исто така во Егејското Море со интензитет од 4,2 степени со епицентар на оклу 80 километри јужно под вторкиот кра на Халкидики.
Земјотресите се почувствувани на Халкидики и на Тасос. Покрај нив, имало и серија помали земјотреси во истиот регион со интензитет под 3 степени.

06.06.2014 - 22:59
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега