Заев ја почна чистката во СДСМ - прв на удар претседателот на СДММ

Зоран Заев ја почна чистката во сопствената партјиа. Прв на удар е претседателот на социјалдемократската младина, Стефан Богоев. Пред два дена, Заев го именуваше Фидан Колев за советник за младинска политика, позиција која за прв пат се воведува во опозициските редови и која е замислена за да му биде директна конкуренција на претседателот на СДММ.
Инаку Фидан Колев е човек од доверба на Зоран Заев. Тој му беше и противкандидат на Богоев на внатрепартиските избори на СДММ, но лидерот тогаш не успеа да го протне на челната позиција на младината.
Целтана Заев, според нашите извори е да ј маргинализира улогата на Богоев, кој пак на последниот Конгрес на СДСМ застана зад предлогот на Црвенковски за смена на Заев.

06.06.2014 - 22:19
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега