ФОТО: Водената стихија му се заканува на градот- погледнете

Јавното претпријатие за водостопанство во Војводина соопшти дека нивото на водата на реката кај Сремска Митровица денес е 777 сантиметри, што е уште повеќе од границата на вонредна одбрана од поплави која изнесува 750 сантиметри.

Фотографиите од воздух покажуваат како надојдената река му се заканува на градот кој се брани со насипи.

- "И понатаму се засилува работата на насипи. Моментално се работи на локализација на поплавената вода во областа на Сремска Рача, Бошута, Вишњичева и Моровица".

 

23.05.2014 - 09:46
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега