Министерството за култура го осуди вандалскиот чин во Музејот во Битола

 Министерството за култура најостро го осудува вандалскиот чин со кој рано изутринава непознати  сторители оштетија дел од  музејската поставка  во НУ  „Музеј на албанската азбука“ во Битола, во кој е сместен дел од културната историја на албанскиот народ во Република Македонија

Убедени сме дека сторителите набргу ќе бидат пронајдени и изведени пред лицето на правдата.

ФОТО: А1.он

 

Интегрален текст од реакција на Министерството за култура.

најчитано сега