Струга и Охрид ќе се обидат да влезат во Гинис со најголемо оро

Со оро на кое ќе бидат сплотени над 18 илјади луѓе и кое ќе се игра од Струга до Охрид, Македонија планира да се запише во Гинисовата книга на рекорди. Орото ќе се развиори на 10. мај точно напладне, од Мостот на поезијата во Струга до месноста Горица во Охрид.

Се очекува орото од Струга до Охрид да биде долго околу 18 километри и 400 метри.

- Се надеваме дека целата рута од Мостот на поезијата во Струга до Инекс Горица во Охрид, ќе биде полна со луѓе. Орото е веќе подготвено, така што сметам дека ќе претставува атракција не само за Охридско-струшкиот реигон, туку и воопшто за целата дражва. Дали ќе влеземе во Гинис или не, е помалку битно, важно е да го дадеме оној колорит, и да ги одбележиме 65 години од основањето на ансамблот „Танец“, новата туристичка сезона и Меѓународниот ден на танцот, вели Хот.

Нема возраст, нема нација, нема никакви критериуми, освен добра желба да се учествува во ова оро и да му покажеме на светот она што ни лежи на душите, а тоа е нашиот македонски такт, додава Хот.

Најголемото оро во светот го заиграле 17.200 Кинези.  очекува орото од Струга до Охрид да биде долго околу 18 километри и 400 метри. 

06.05.2014 - 15:30
Фото: 
Денешен

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега