Објавени прашањата за екстерното тестирање - прочитајте ги тука

Министерството за образование и наука, односно Државниот испитен ценар ги објави прашањата за екстерното тестирање кое ќе се одржи од 2 до 10 јуни. Екстерното тестирање треба да го провери знаењето на учениците и објективноста при оценувањето на наставниците. Оваа фаза ќе опфати речи си 190.000 ученици од четврто одделение па се до трета година средно, како и нивните 18.126 наставници од 680 основни и средни училиште.

Објавени се 425.000 прашања на македонски, турски, српски и албански јазик.

Прашњата може да ги погледнете на овој линк

 

05.05.2014 - 21:51

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега