ЕВе како тече гласањето во Кочанско

До 18 часот во општина Кочани за претседател гласале 19.032 граѓани или 58,21 отсто, додека за парламентарните избори гласале 19.020 граѓани, односно 58,43 отсто, информира Ирина Хаџиева, претседателот на Општинската изборна комисија.

Слична е состојбата и во општина Чешиново-Облешево каде гласале 58 отсто за претседателските и 58,45 отсто за парламентарните избори.

Во Општина Зрновци излезеноста на граѓаните изнесува 57,94 отсто за претседателските и 58,74 отсто за парламентарните избори.

Во општина Виница одѕивот за претседатслските избори изнесува 52,2 отсто, а за парламентарните 53 отсто.

Најголема излезеност во овој дел на Македонија има во општината Пртопбиштип, каде за претседател гласале 66,75 отсто, додека за парламентарните избори излегле 66,81 отсто од граѓаните со право на глас.

Гласањето во овие општини до пред затворањето на гласачките места помина во мирна атмосфера и без инциденти. 

27.04.2014 - 18:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега