Тодоров: Со изградба на хидросистемот „Лисиче“ до повеќе обработливи земјоделски површини

Носителот на кандидатската листа за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ во Третата изборна единица Никола Тодоров денеска во Велешко го презентираше проектот за изградба на хидросистемот „Лисиче“, кој е дел од изборната програма на партијата.

Станува збор за проект вреден 1.200.000 денари, кој треба да почне да се реализира во 2018 година.

- Суштината на овој проект е правење водоснабдителна мрежа која ќе овозможи 3.000 нови хектари земјоделски површини да бидат ставени под водоснабдителен систем и овозможување на земјоделското производство на нови 3.000 хектари земјоделска површина, како и поврзување со езерото „Младост“ со еден цевковод од шест километри со кој потоа ќе може да се отворат нови 1.500 хектари дополнителни земјоделски површини за обработка, изјави Тодоров.

16.04.2014 - 18:13

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега