Стапи на сила новиот Устав на Крим

Врховниот совет на Крим го одобри нацрт Уставот со кој што се прогласува еднострана независност од Украина и дел од Русија.

Уставот беше усвоен едногласно едногласно во петокот, а во него се наоѓаат и одредени измени кои дозволуваат координација меѓу регионалните и федералните власти.

Новото име на Крим според новиот Устав усвоено е како Република Крим, а граѓаните на Крим се дефинирани како дел од мултинационалната Руска Федерација.

Секој нелегален обид да се дојде до власт ќе се смета за злосторство, а извршителите ќе бидат казнети во согласност од руските закони.

13.04.2014 - 08:21

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега