Се топи снегот на Алпите- тела од мртви војници излегуваат на површина

Речиси 100 години откако го изгубиле животот во Првата светска војна, мртвите војници од жестоката Алпска битка кои до скоро мирно почиваа во гробниците, поради топењето на снегот, почнаа да излегуваат на површината.
 
Кога летото е топло, во Трентино во северна Италија уште од 2004 година на површина излегуваат настраданите во текот на борбите кои се водени, починатите излегуваат на површина.
 
Археолозите тогаш мораат брзо да делуваат, затоа што телата започнуваат брзо да се распаѓаат, а љубопитните планинари често пати знаат да си „земат“ некој спомен за дома.

 

18.03.2014 - 20:16

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега