Симптоми на рак кои жените често не ги ни забележуваат

Ракот е една од најраспростанетите и најопасни болести на модерното доба.
 
И покрај тоа што рак обично добиваат постарите личности, ни младите не се имуни на него. Овие симптоми жените најчесто ги игнорират.
 
Необјасниво губење на тежината 
Иако многу жени би биле пресреќни да ослабнат без мака, губењето на повеќе килограми без вежбање треба медицински да се испита.
 
Подуеност 
Подуен стомак е толку честа поава што повеќето луѓе не обрнуваат внимание на тоа. Оваа состојба може да укажува на рак на јаници. Доколку подуеноста трае неколку дена и се чувствувате сито после малку јадење, задолжително посетете лекар.
 
Промени на дојките 
Црвенило и лупење на кожата на дојките, како и вовлекување на брадавиците, укажуваат на потенцијално опасни промени во ткивото. Ако имате осип кој трае со недели, би требало да отидете на лекар.
17.03.2014 - 21:23

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега