Путин потпиша указ: Република Крим е суверена и независна држава

Претседателот на Русија, Владимир Путин потпиша указ „За признавање на Република Крим“, соопшти прес-службата на Кремљ.

Во указот се истакнува дека „согласно волјата на народите на Крим изразена на референдумот одржан на 16 март 2014 година, се признава Република Крим како суверена и независна држава“, а градот Севастопољ има специјален статус.

Указот стапува во сила на денот на потпишување

17.03.2014 - 21:03

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега