ВИДЕО: Бежичниот пренос на струја во блиска иднина ќе го смени светот на каблите

За некоја година веќе никој нема да мора да се грижи за тоа дали ќе има полнач за мобилен телефон, затоа што ќе може да се полнат батериите без жица. Бежичната струја не е некој нов концепт, туку истата јавно пред 100 години ја демонстрирал Никола Тесла, но останала надовр од комерцијална употреба. Сега се тоа би требало да се промени, најавуваат од компанијата WiTricity на чие чело се наоѓа хрватскиот научник Марин Солјачиќ/. 

„Ќе изршиме пренос на струја без никакви жици“, вели Кети Хол една од шефиците на компанијата за Си-Ен-Ен. „Воопшто нема да може да замислиме колку животот ќе ни се промени“. 

WiTricity е компнаија која веќе некое време работи на тоа да може дапренесе струја на големи далечини. Бежичниот пренос би можел многу брзо да го замени светот на кабелите. 

И Toyota веќе некое време почна со тестирањата за полнење на хибридните возила кои би се полнеле на начин на кој би се полнелеле со полначи кои се наоаат на самиот пат. 

 

17.03.2014 - 17:46

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега