Еве што да очекувате од новиот дизајн на Фејсбук

Дизјанот се подготвува веќе една година, а се тестира неколку месеци наназад. Фејсбук ги обединува своите дизјни за мобилната и веб верзијата на страната, па ќе имаме можност да користиме речиси идентична Фејсбук платформа, независно на што сте вклучени. 

За сите корисници ќе биде активиран во наредните неколку недели, а доколку сте немале можност досега да го добиете, погледнете на фотографијата подолу, како изгледа дизајнот на платформата.

А овие се промените кои ќе бидат инкорпорирани во новиот дизајн:

- зголенмени слики во објавите

- нови икончиња

- помалку содржини од левата страна

- групирање на содржините со сличен карактер под еден линк

- нови картички со приказни

- се укинуваат табовите како All Friends, Groups и Photos

- се зголемува полето за пребарување

- се намалува бројот на прикажани содржини на страната (ќе има поголема „белина“)

Ќе бидат евидентни и многу други промени, ова беа само некои од нив.

09.03.2014 - 20:51

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега