ВИДЕО: Соборен рекордот за пат во вселената

 

Астронаутот Крис Касиди од НАСА и руските космонаути Александар Мискурин и Павел Виноградов полетаа од космодромот Бајконур во Казахстан во четвртокот во 21:43 часот по локално време, а по новиот пат на ISS стигнаа во петок во 03:29.

Новиот пократок пат, за прв пат се користеше за транспорт на екипаж на станицата,а го скрати времето за околу 45 часа во текот на претходните летови.

 "Ова е многу забавна и интересна активност за сите нас", изјавил Мискурин. Нивното време ќе биде исполнет со научни експерименти, според Хина.

најчитано сега