Стар руски сателит во недела ќе падне на Земјата

Стар руски шпионски сателит, Kosmos-1220, оваа недела, на 16 февруари ќе падне повторно назад на Земјата.

Руската новинарска агенција РИА Новости, денеска соопшти дека овој сателит е лансиран во 1980 година, а неговата тежина не е позната, но се знае дека може да издржи тежина од три тони. Космо1220 би требало да продре на Земјата на 16 февруари, а при тоа некои помали делови од него можат да паднат во Тихиот океан, но и други населени места. 

Инаку, околу 1.500 делови од сателит и натаму ќе кружат околу земјата во наредните 20-30 години.

13.02.2014 - 11:23

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега