Америка и Британија шпионирале со помош на играта „Енгри брдс“

Американската НСА и британската ГЦХК, верувале или не, не шпионирале преку играта „Енгри Бирдс". Според податоците на Гардијан од строго доверливи извори, НСА и ГЦХК научиле како да користат одредени апликации за „паметни телефони“ како оваа игра, за да дојдат до приватните податоци за корисниците.

Некои од апликациите можат да пренесат и најчувствителни податоци за корисниците. Според податоците на светските медиуми, една од апликациите мое да ја открие и сексуалната ориентација.

Корисниците на смартфони не се ни свесни за опсегот на информации кои се шират по Интернет и за фактот дека сѐ им е достапно на разузнавачките агенции. 

 

28.01.2014 - 12:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега