Претепаната новинарка си ја отвори душата: Бев сигурна дека ќе ме убијат

Претепаната украинска новинарка Татјана Черновил, за украинската телевизија вели дека ја тепале поради одмазда.

Во интервјуто за телевизијата, Татјана вели дека била претепана поради истражувачката работа поврзана со корупцијата на претседателот Виктор Јанукович и тоа додека пишувала за луксузните резиденции на политичката елита во Украина.

Ноќта меѓу вторникот и средата две непознати лица ја следеле Черновил со црн џип, откако во текот на денот Черновил ги фотограгирала куќите на министерот за внатршни работи и на главниот обвинител. Двајцата напаѓачи со џип во движење почнале да се удираат во нејзиниот автомобил за да ја натераат да запре. Тие го искршиле предното стакло од нејзиниот автомобил, ја извлекле надвор и крвнички ја претепале. Новинарката вели дека била сигурна дека ќе ја убијат.

28.12.2013 - 11:37

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега