Крај на производството на „Лада самара“

Од пресс центарот на рускиот фабрички производител на автомобило Автоваз, изјавија дека ерата на производство на „лада самара“ е завршен. Истата треба да ја наследи линијата на модели Автоваз, односно таканаречена „лада грант“, која засега се произведува само во ватијанта на седан, а од 2014 година ќе биде ставена во програмата на фабриката во местото Ижевско. 

Овој автомобил беше првиот во серија на возила на Авоваз. Погонот им беше на предните тркала, а од декември 2012 година, најпрво се престана со производството на „лада самара“ седан. Потоа во текот на летото 2013 „лада самара“ со три врати, а сега и со пет. 

Вкупно, од 1984 година во Авоваз произведени се повеќе од 5,2 милиони автомобили од оваа линија.

25.12.2013 - 11:55

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега