Почина познатата српска актерка

Познатата српска актерка Ружица Сокиќ починала денеска во 79-та година од животот, после долго и тешко боледување, пренесуваат српските медиуми.

 

Ружица Сокиќ е родена во Белград во 1934 година како ќерка на трговецот и косопственик на весникот „Правда“, Петар Сокиќ. Уште како девојче учествувала во детската радиодрамска група на радио Белград, а во 1958 година дипломирала глума на Академијата за театарска уметност во родниот град.

Има глумено во 40 –ина филмови, уште за првата улога во 1965 година е наградена со Сребрена арена на фестивалот во Пула. Најголеми успеси постигнува со главните улоги во филмовите „Кад будем мртав и бео“ и „Жута“ за која ја има освоено Златната арена.

Таа во текот на 2010 година ја издаде книгата со мемоари „Страст за летање“

 

 

 

 

19.12.2013 - 11:45

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега