"Немој да славиш Нова Година, плаши се од Алах" - предупредување до муслиманите во Чаир

Со оглед на тоа што Муслиманите Новата година ја прославија на 9 ноемви, низ општина Чаир деновиве осамнаа плакати со кои се повикуваат припадниците на муслиманската вероисповед да не ја славаат Новата година, јавува Сител

На плакатите на албански пишува: Тој што го практикува начинот на верување на неверниците не е дел од мојот народ. Немој да славиш, плаши се од Алах“.

Инаку Исламската Нова Година е денот кога Мухамед се преселил од Мека во Медина, и тој ден помина уште на 9 ноември.

18.12.2013 - 19:39
Фото: 
Сител

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега