ВИДЕО: Како им се зајакнува имунитетот на децата од Сибир?

Една градинка во Сибир  воспитувачките имаат еден чуден ритуал кој го практикуваат врз децата. Пред појадокот воспитувачките ги тушираат децата со млака вода за да ги навикнат на ниските  темпеартури, а потоа ги носат надвор на снегот, каде температурата е - 15 степени. Воспитувачките на овој начин го зајакнуваат имунитетот на децата.

„ Ако овој третман не беше добар за децата немаше да го практикуваме“, изјавила една од воспитачките на градинката.

Погледнете како ги спремаат децата за престојната сибирска зима.

 

18.12.2013 - 16:06

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега