ВИДЕО: Конструиран е првиот жена робот кој ќе замине во вселената

 

Хуманоидниот робот конструиран во вселенскиот центар на НАСА „Џонсон“, е првиот жена робот кој ќе се спрема да оди во вселената.

Нејзиното име е Валкира што во нордиската митологија е име за жена – воин, и ги поседува сите карактеристики на жена, а е висока 180 сантиметри.

Овој робот ќе биде еден од 18-те кои ќе се натпреваруваат за награда од 2 милиони долари.

12.12.2013 - 15:42

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега