ВИДЕО: Преведувач измамник на комеморацијата на Нелсон Мандела

 

Никој од глувонемите не разбрал што се зборувало од говорницата на комеморацијата на Мандела бидејќи преведувачот на заковен јазик правел гестови кои не постојат во овој јазик.

- Тој е тотален измамник. Не направи ниту еден знак. Ништо! Буквално тој само мавташе со рацете, вели Кара Лоенинг, директор на центар за знаковен јазик и едукација во Кејп Таун.

Погледнете го преведувачот...

12.12.2013 - 13:35

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега