Ова се најлошите 20 лозинки кои редовно ги користиме

 

 

На 4 октомври Adobe извести дека хакери украле 38 милиони лозинки на корисниците. Компанијата Спајдервеб сега направи листа на лозинките кои се најлесни за погодување.

Еве ја листата:

123456
123456789
password
admin
12345678
qwerty
1234567
111111
photoshop
123123
1234567890
000000
abc123
1234
adobe1
macromedia
azerty
iloveyou
aaaaaa
654321

Секако, тука додадете ги и сите лозинки поврзани со имињата на вашите, девојки, сопруги, родители, деца како и датумите од годишниците, родендените и слично. 

Се чувствувате безбедни?

06.12.2013 - 13:16

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега