Хакери украле 2 милиони лозинки од Фејсбук и Твитер

 

Хакери успеале да украдат две милиони лозинка од социјалните мрежи Фејсбук и Твитер.

Фирмата за интернет безбедност Траствејв соопштува дека биле украдени пасворди на корисници на посочените социјални мрежи од целиот свет, односно, 318.000 лозинки на профили на Фејсбук, 22.000 пасворди на налози на Твитер, како и 70.000 лозинки на корисници на електронската пошта ЏиМејл.

Социјалните мрежи веднаш презеле мерки и ги смениле лозинките на оштетените.

05.12.2013 - 11:31
Фото: 
Денешен

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега