Обединетата македонска дијаспора се шири и во Њу Џерси

 

Со именувањето на Ана Дукоска за прв регионален претставник за Њу Џерси, Обединетата македонска дијаспора се проширува во уште еден регион во САД.

Њу Џерси е американска сојузна држава во која има една од најголемите концентрации на Македонци – околу 40.000 според проценките на ОМД.

- Особено ми е драго што ќе бидам дел од тимот на ОМД и ќе работам за промовирање и заштита на нашиот национален идентитет, обичаите и културата, изјави Дукоска.

Ана Дукоска е основач на културното друштво за македонски народни танци Александрија, кое работи во рамките на црквата Свети Никола во градот Тотова во Њу Џерси. Дукоска е и помошник секретар на одборот на оваа црква, која служи како дом на една од најголемите македонски заедници во САД.

05.12.2013 - 09:01

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега