Му контрираше на премиерот - сега и кажува збогум на политиката

 

Турскиот вицепремиер Булент Аринч најави повлекување од активниот политички живот по судирот со премиерот Реџеп Таип Ердоган околу машко-женските студентски домови.

- Сакам да се повлечам од активниот политички живот. Доколку премиерот тоа ми го дозволи и доколку ја почитува мојата одлука, нема да бидам кандидат за која било функција во Владата, рече Аринч.

Изјавата на вицепремиерот уследи по контрадикторните коментари на Ердоган и Аринч поради најавата на турскиот премиер дека до 2014 година ќе бидат укинати мешовитите студентски домов

08.11.2013 - 20:15

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега