Помали плати за хрватските лекари кои штрајкуваа

Владата во Хрватска донесе одлука на лекарите кои штракјуваа во октомври да им бидат намалени платите согласно времето минато во штрајк.

Министерот за здравство Рајко Остојиќ истакна дека Државниот инспекторат, при посетата на триесетина болници утврдил дека работодавецот не направил ниту една грешка и дека водел правилна евиденција на работното време.

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ предупреди дека штрајкот на болничките лекари трае веќе месеци и половина, како и дека за месец септември сите добиле целосни плати.

07.11.2013 - 14:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега