Седум затворенички за малку ќе изгореа во пожар во турски затвор

Избувнал пожар во еден турски затвор, повредени се седум затворенички.

Пожарот бил подметнат од страна на затворенички во знак на протест против условите во казнено-поправната институција и преполните ќелии.

- Во затворот немаше бунт и инцидентот е изолиран случај на незадоволство. Повредените затворенички се хоспитализирани, изјави главниот обвинител на округот Муш.

29.10.2013 - 16:29

најчитано сега